KUCHNIE ŚWIATA, PO POLSKU, SPECJALNE OKAZJE, WIGILIA, WIGILIA I BOŻE NARODZENIE

Ciasto na pierogi bez jajka

28 listopada 2017


Boże Narodzenie za pasem więc podaję Wam przepis na ciasto na pierogi bez jajka. To ciasto jest sprężyste, elastyczne, mięciutkie i bardzo proste do zagniecenia. Zrobione wg przepisu zawsze wychodzi. Ten przepis używam nie tylko do klejenia pierogów ale też do robienia uszek. Towarzyszy mi od początku mojej przygody z gotowaniem. Spróbujcie, a przekonacie się, że miałam rację 🙂


Składniki:
– 500 g mąki pszennej
– 250 ml gorącej wody
– 50 g masła
– 1/2 łyżeczki soli

Mąkę przesiać na stolnicę. Do gorącej wody wrzucić masło i poczekać aż się rozpuści. Do mąki wsypać sól i stopniowo dolewać wodę z masłem, mieszając wszystko łyżką. Połączyć wszystkie składniki, zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto wyrabiać około 10 minut. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na około pół godziny. Ciasto w tym czasie odpocznie i będzie bardzo elastyczne. Ciasto podzielić na 4 części i rozwałkowywać na cienkie placki o grubości około 2 – 3 mm. Szklanką wykrawać kółka na pierogi a literatką na uszka*.

*W dużym garnku zagotować wodę z solą. Po zagotowaniu, wrzucić pierogi/uszka (nie za dużo aby temperatura wody zbyt mocno nie spadła bo wtedy pierogi/uszka za długo będą pływać w wodzie – ciasto się zaparzy a nie ugotuje). Od wypłynięcia na powierzchnię gotować je około 2 minut.

 print

Może również lubisz?

Brak Komentarzy

Skomentuj